Medence téliesítés
A medence téliesítése optimálisan október-november hónapokban történik, amikor a hőmérséklet tartósan 15 °C vagy az alatt van. Szeretnék segítséget nyújtani a megfelelő medence téliesítéshez, hogy a következő szezon gondtalanul indulhasson.
Medence téliesítése
A medence téliesítése optimálisan október-november hónapokban történik, amikor a hőmérséklet tartósan 15 °C vagy az alatt van. Szeretnék segítséget nyújtani a megfelelő medence téliesítéshez, hogy a következő szezon gondtalanul indulhasson.
A téliesítéshez szükséges eszközök:
Miért kell téliesíteni?
A medencetestet megvédjük a károsodásoktól, mint például a repedések, hidegburkolatok felfagyása vagy a fólia kikeményedése. Emellett megakadályozzuk a vízbevezető-elvezető elemek, csövek és idomok szétfagyását, valamint védelmet nyújtunk a vízgépészeti berendezéseknek a fagy és pára okozta károsodások ellen.
Hogyan téliesítsük megfelelően a medencét?
Minden eszközt, medencében használt elemet ki kell szedni a vízből, azaz a létrákat, gépészeti alkatrészeket és a világítótesteket, melyeket száraz és fagymentes helyen kell tárolni a következő szezonig.
Fontos, hogy a medence csak akkor téliesíthető, ha vize teljesen tiszta. Második lépésként tehát a medencét alaposan ki kell takarítani hálóval, porszívóval. Ezt követően a víz pH-értékét kell beállítani 7,2-7,4 szintre, amíg ez nem történik meg, nem szabad a téliesítő folyadékod adagolni!
Ha már sikerült a pH-értéket a megfelelően beállítani következhet a téliesítő folyadék adagolása és egyenletes elkeverése!
Ezután következhet a homokszűrő víztelenítése és tisztítása (leeresztés közben visszamosást kell végezni), majd a vizet le kell ereszteni a szkimmer nyílása alá körülbelül 10 cm-re, valamint a csövekből minden vizet ki kell ereszteni a fagykárok elkerülése érdekében.
További fagykárok elkerülése
A medence vizébe fagytesteket kell elhelyezni a víz felszínén a képen látható módon. Ezzel megakadályozhatjuk, hogy a víz tetején akár 15-20 centiméteresre is meghízó jég alakuljon ki és kárt tegyen a medence falában. A fagytestek felveszik a jég tágulása során keletkező nyomást.
Fontos a téli takarófólia használata, amellyel az algák a szaporodását lehet kontrollálni. Ezután gondoskodni kell arról, hogy a szél ne kapjon bele a takaróba, ezért a széleit ki kell kötözni, vagy vízzsákkal kell lesúlyozni.
A medence vize tavasszal enyhén opálos és habos lehet. Ez egy-két héten belül megszűnik, ennyi idő kell a téliesítőszer elbomlásához.
Feszített víztükrű és süllyesztett medencék téliesítése
Először is medence téliesítő folyadékot kell a medence vizébe keverni. A keveréshez a szűrő-forgató berendezést célszerű használni. A teleltetés vegyszerigénye abból fakad, hogy a legtöbb készmedence (fóliás, műanyag) gyártói előírják, hogy a medencét télen vízzel töltve kell tartani. A csempés medencék is jobban telelnek vízzel töltve, de meg kell akadályozni a káros mértékű jégnyomás kialakulását. A medencében hónapokig álló vízből kiváló vízkő azonban tavasszal nehezen távolítható el. A téliesítő vegyszerek jelentősen csökkentik a vízkőkiválási hajlamot és algagátló anyaguk révén a letakart medencében megakadályozzák az algák elszaporodását, ezáltal megkönnyítve a tavaszi medencetakarítást.
A vízszintet süllyesztett víztükör esetén a fölöző beömlő nyílásának alsó éle, feszített víztükör esetén a bukóél alá kell csökkenteni mintegy 10 cm-rel.
Süllyesztett víztükör esetén a fölöző szívóvezetékébe célszerű polifoamot tenni (szigetelőcsőhéj) ezzel védendő a cső szétfagyása.
Feszített víztükrű medencéknél a kiegyenlítő tározót le kell üríteni. Az oldalsó, illetve az 1 m-nél nem mélyebben fekvő fenéklemezben levő befúvókat le kell zárni, és a gépház felöli oldalon a hollandik megbontásával le kell üríteni a csőrendszert. Amennyiben építéskor nem lett biztosítva a csőrendszer lejtése a gépház felé, akkor a vízszintet a befúvók alá kell csökkenteni, ezáltal a csőrendszerből a víz a medencébe fog leürülni. Ledugózás után ismételten fel kell tölteni a medencét az 1. pontban meghatározott szintig. Használjunk minden esetben O-gyűrűs dugókat.
Ki kell venni a medencéből a létrát.
Ha van víz alatti világítás, akkor a lámpatestet ki kell venni, és vagy ki kell a partra helyezni, vagy lesúlyozva a medence aljára kell süllyeszteni. A lámpa beépítő testét – amennyiben ez a fagyhatár felett helyezkedik el a vízszint leengedése után – polifoammal kell kibélelni.
Be kell helyezni a medencébe a fagytesteket. A fagytesteket egymáshoz és a medence parthoz is rögzíteni kell. Az egymáshoz való rögzítést gyorsan és hatékonyan a villanyszerelésben használatos gyorskötegelővel lehet elérni. A medenceparthoz való rögzítéshez megfelelő kötelet kell alkalmazni.
Medence fagytestek elhelyezése medence típusonként
Téli takaróval le kell takarni a medencét (a takaró ne legyen fényáteresztő), majd a takarót rögzíteni kell a medenceparton.
A rögzítést a legcélszerűbb vízzsákok alkalmazásával elvégezni. A téli takarót természetesen gurtnis-rugós rögzítéssel is lehet pozícionálni. A gépházban is vannak teendők.
Itt a következőket kell elvégezni:
- az egész csőhálózatot vízteleníteni kell a gépházon belül és kívül egyaránt
- le kell üríteni a vizet a szűrőtartályból
- le kell szerelni a szivattyút, és ha van, az elektromos fűtőberendezést,
- és lehetőség szerint meleg, száraz helyen kell tárolni. A vizet természetesen ezekből is le kell üríteni.
- ha van vegyszeradagoló (csőbe építhető vagy automata)
- az adagolóból és csőrendszerből le kell üríteni a vegyszert
- és a tömény vegyszeres uszodavizet. Tiszta vízzel át kell öblíteni. A vegyszeradagoló automatikát leszereljük és száraz fagymentes helyen tároljuk. A munkacsövet is eltávolítjuk a csillagkerékről. Célszerű az injektorokat is szétszedni, tisztítani a vegyszermaradványokat eltávolítani.
- Az ellenáramoltató berendezés főegységét le kell szerelni és ugyancsak meleg, száraz helyen kell tárolni. A beépítő testbe polifoamot kell elhelyezni, mely a jégnyomást átveszi.
- Szerencsésebb, ha a vízszintet – ellenáramoltató esetében – a beépítő test szintje alá engedjük.
- a gépházat áramtalanítani kell. A megfelelő szellőzésről gondoskodni.
- Hőszivattyú téliesítése során először áramtalanítjuk a berendezést, majd a medencevizet leengedjük a hőcserélőből. Az elpárologtató felületét alaposan tisztítsuk meg, hogy a következő szezonban gond nélkül tudjuk üzemeltetni. Célszerű védőponyvával letakarni a berendezést, hogy megóvjuk a környezeti szennyeződésektől.
Amennyiben a fenti óvintézkedéseket megtesszük, úgy medencénk felől nyugodtak lehetünk. Várhatjuk a jövő évi melegebb időszakot, amikor ismét hallható lesz a fülünknek oly kedves, első vízbecsobbanás hangja.
A PureSpa™ jacuzzik egyedülálló élményt kínálnak mindazoknak, akik szeretnék a mindennapi stresszt hátrahagyni, és egy gombnyomásra elmerülni a luxus relaxációban. Ez a kényelmesen kezelhető rendszer azonnal aktiválja a magas teljesítményű buborékfúvókat, és számtalan jótékony hatást nyújtva. A PureSpa™ jacuzzik egyszerű karbantartással párosulnak, így a tökéletes wellness-élmény mindig kéznél van.
Várhatóan a 2024-es évben tovább fog emelkedni az energia ára, ezért a medence használók körében fontos kérdéssé vált a fenntartási költség alacsonyan tartása. Egy családi ház havi működési költségeinek egy jelentős részét a medence üzemeltetése teszi ki, így kézenfekvő, hogy itt is eszközöljünk megtakarításokat.
A medence vegyszerezése létfontosságú a víz tisztaságának és a fürdőzők egészségének megőrzése szempontjából. A megfelelő pH-érték és fertőtlenítés biztosítása elengedhetetlen a baktériumok, vírusok és algák elleni hatékony védelemhez.
A medence hőszivattyúk modern és hatékony megoldást nyújtanak ahhoz, hogy élvezetes és kényelmes vízhőmérsékletet biztosítsunk otthoni medencénkben. Szeretnénk bemutatni, hogy miért érdemes fontolóra venni a medence hőszivattyú beszerzését, különös tekintettel az Inverteres típusokra.